شماره تماس: ۰۹۱۹۰۳۹۶۶۴۳

استان آذربایجان غربی و ویژگیهای طبیعی آن

استان آذربایجان غربی و ویژگیهای طبیعی آن

 استان آذربایجان غربی و ویژگیهای طبیعی آن: استان آذربایجان غربی یکی از استانهای زیبای ایران زمین است که در شمال غربی ایران قرار دارد و با بهره مندی از طبیعتی زیبا که همه مواهب الهی را از قبیل کوه ، دشت ، جنگل و دریا یکجا در خود جای داده است یکی از دیدنی ترین استانهای کشور میباشد آذربایجان غربی از نظر جغرافیایی بین ۳۵ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۷ دقیقه عرض شمالی ( از خط استوا ) و ۴۴ درجه و 3 دقیقه تا ۴۷ درجه و ۲۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .

آموزش رقص آذری در تهران

شمالی ترین و غربی ترین نقطه جغرافیایی ایران شهرستان ماکو است که که در آذربایجان غربی قرار دارد و ایران در این نقطه با ترکیه همسایه است ، پس اصطلاح شمال غرب برای آذربایجان غربی نامی مناسب است.

استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرار دارد و از شمال به کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه ، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق ، و از جنوب به استان کردستان و از مشرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان محدود است .

این استان از دو بخش شمال و جنوب تشکیل یافته است که شهرستانها و بخشهای جنوب استان عمدتا کردنشین و شهرستانها و بخشهای شمالی این استان ترک نشین هستند. مرکز این استان نیز شهرستان ارومیه میباشد

وسعت:

آذربایجان غربی (با احتساب دریاچه ارومیه ) حدود ۴۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که ۲ / ۵ درصد مساحت کل کشور را تشکیل میدهد و سرزمین آذربایجان غربی در دوره ترشیاری در نتیجه فشارهای وارده بر قفقاز و آسیای صغیر قرار گرفته و سبب پیدایش شکافها و گسله ها در آن گردیده است ، وجود آبهای گرم معدنی در آذربایجان غربی نشانگر آن است که این منطقه در گذشته از کانونهای فعال آتشفشانی بوده و اکنون دوره خاموشی خود را میگذراند.

آموزش رقص آذری شمال تهران

آبهای معدنی :

استان آذربایجان غربی از لحاظ آبهای معدنی غنی میباشد برخی از آنها به دریاچه میریزند و برخی نیز از طریق آبهای زیرزمینی به داخل دریاچه نفوذ میکنند و بدین طریق انواع مواد معدنی را وارد دریاچه میکنند. مهمترین آنها عبارتند از :

آب گرم ایستی سو – این آب در دهی به نام ایستی سو ( آب گرم ) بین ارومیه و سلماس در نزدیکی گردنه قوشچی قرار دارد د رارتفاع ۱۳۵۰ متر از سطح دریا از زمین میجوشد و مواد گوگردی دارد

آب گرم محال باراندوز – در نزدیکی قریه همت آباد و در کنار رودخانه پرآب باراندوز چای واقع شده و یک، چشمه بزرگ آن از دل آب زلال رودخانه میجوشد ، آب آن در مداوای بیماریهای جلدی و رماتیسم مؤثر است.

آب معدنی گوه زنبیل – این آب معدنی در کنار دریاچه واقع شده است که با فشار شديد فوران میکند آب آن در تابستانها خنگ و در زمستانها گرم بوده و مردم از آن استفاده میکردند . با خاک برداری کوه برای پل سازی تخریب شده است .

آب معدنی دریک – این آب بسیار گوارا بوده و در روستای چهریق قرار دارد .

آب معدنی کانی گراوان – واقع در روستای کانی گوز در نزدیکی شهرک ربط از لحاظ مواد معدنی بسیار غنی است و پس از رسوبگذاری منظره بديع و رنگارنگی را پدید آورده است.

کوهها :

 کوه آتشفشانی آرارات با کوه نوح که به ترکی آغری داغ نامیده میشود . دو رشته کوه از آن منشعب شده و به طرف ایران پیش می آید . رشته اصلی از جنوب ارزوم گذشته به ارتفاعات شمالی آذربایجانغربی می پیوندد و به تدریج در امتداد شرق ارتفاع آن کاهش می یابد و به دره وسيع آق چای ( فوتور ) ختم میشود

رشته دوم که از آرارات جدا میشود در جهت جنوب پیش آمده و بین آذربایجانغربی و ترکیه قرار گرفته است . خط الراس این کوهها حوضه آبگیر ایران و ترکیه است که آب دامنه های شرقی را به دریاچه ارومیه و دامنه های غربی را به دریاچه وان می ریزد

به طور کلی منطقه آذربایجان شمالی یکی از مراکز بزرگ ناآرامیهای درونی زمین و لرزشهای شدید است و أنشفشانها و زلزله های سخت چندین بار وضع برجستگیها را دگرگون ساخته است و حرکات شدید زمین در حوالی ارومیه چنان نظم طبقات را به هم ریخته که طبقات رسوبات جدید را از محل اولیه پرتاب کرده و با ارتفاع زیادی بر روی رسوبات پالئوزوئیک مستقر ساخته است.

آب و هوا:

آذربایجان غربی گرچه عمدتأ تحت تأثیر جریانهای هوایی مرطوب اقیانوس اطلس قرار میگیرد ولی در برخی از ماههای زمستان توده های سرد از سوی شمال به این طرف کشیده میشود که در کاهش دمای هوای استان تاثیر بسیار دارد و علاوه بر جریانهای فوق ، ارتفاع مكان ، جهت گیری کوهها ، وزش بادها و دوری از دریا نقش اساسی در میزان دما و ریزش شبکه آبهای آذربایجانغربی دارد تا جایی که آب و هوای آذربایجان غربی را میتوان حدفاصل آب و هوای سواحل دریای مازندران (خزر) و اقلیم نیمه بیابانی داخلی دانست و در زمستان ، ارتفاعات از ۳۰۰۰ متر به بالا به زیر قشر ضخیمی از برف فرو می رود و قلل کوهها این برف را تا سال بعد نگه میدارند. همچنین دامنه های بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر که به وسیله قلل سرسبز از بادهای سرد شمال محفوظ هستند مقدار کافی باران دریافت می کنند .

پشتیبانی آنلاین